Ülkemize yamaç paraşütü 1990’lı yıllarda yabancı pilotların Fethiye Ölüdeniz’de Babadağ’ı keşfetmesiyle gelmiştir. 90’lı yılların sonlarına doğru çift kişilik uçuşlar yapabilen bir elin parmağını geçmeyecek kadar pilot olmasına rağmen günümüzde Ölüdeniz’de farklı firmalara bağlı 300’den fazla pilot bulunmaktadır. Bu yazımızda size 2020 yılında yamaç paraşüt fiyatları nı tüm detayları ile açıkladık.

Yamaç Paraşütü yapmak için dikkat edilmesi gerekenler

Yamaç Pataşütü ekstrem bir spordur ve doğal olarak belli riskler içermektedir. O yüzden yamaç paraşütü ile atlamak için firma seçimi yaparken fiyat önceliğiniz olmamalıdır. Araştırmanızı yaparken en dikkat etmeniz gereken şey firmanın ve bu firmada çalışan pilotların tecrübesidir. Tecrübeli bir firma size otelden alınıp geri otele bırakılana kadar kaliteli ve unutulmaz zaman geçirmenizi ve uçuşu yüzünüzde tebessümle hatırlamanızı sağlar. Tecrübeli pilotlar ise kalkış ve inişinizi güvenli bir şekilde yapmakla beraber uçuş boyunca güvenlikten ödün vermeden daha önce denenmiş ve sizin istediğiniz her açıdan onlarca fotoğraf ve videonuzu çekebilir. Yeni başlayan bir pilot amatör şoför gibi yola konsantre olacaktır. Bu da hem uçuştan alacağınız keyfi hem fotoğraflarınızın kalitesini hem de güzenliği etkileyecektir.

Yamaç Paraşütü fiyatını belirleyen faktörler

Yamaç Paraşütü malzemeleri genelde ithal edildiğinden ve çok hızlı yıprandığından en büyük gider kalemlerinden birini oluşturur. Tandem yamaç paraşütü fiyatı 2100 euro ile 2700 euro arasında değişmektedir ve güvenli uçuş yapabilmek için 500-600 uçuş yaptıktan sonra kullanılmamalıdır. Kanat ile beraber kullanılan harnesler, kasklar, telsiz ve kameralar da genelde ekipmana bağlı olarak 2-4 yılda bir değiştirilmelidir.

ReAction Paragliding olarak sadece dünyanın en büyük 1. ve 2. yamaç paraşütü üreticileri olan Ozone ve Gin marka paraşütleri kullanıyoruz.

Diğer büyük gider kalemleri ise uçuş başı pilotlara ödenen ücret, kira, personel maaşı ve akaryakıt fiyatlarıdır.

2019 Yamaç Pataşütü Fiyatları

2019 yılı için firmamızın uçuş fiyatı 580 TL, fotoğraf ve video fiyatı ise 200 TL idi. Fotoğraf ve video fiyatına hem GoPro ile çekilen 100 adet civarı fotoğraf, 3-4 adet video hem de 360 derece kamera ile çekilen fotoğraflar dahildir.

2020 Yamaç Paraşütü Fiyatları

2020 yılında Yamaç Paraşütü turizmi belki de Covid-19 salgınından en fazla etkilenen turizm sektörü oldu. Çünkü yabancı turistler Fethiye Ölüdeniz’de yapılan toplam yamaç paraşütü uçuşlarının %70’inden fazlasını oluşturuyordu. Hal böyle olunca firmalar bu yıl fiyatlara 50 TL civarı zam yapmayı planlarken 80-100 TL indirim yapmak zorunda kaldı.

2020 yılı için Ölüdeniz’de çift kişilik yamaç paraşütü uçuş fiyatları 400-500 TL arasında değişirken fotoğraf ve video fiyatları 200-300 TL arasında satılıyor. ReAction Paragliding olarak 2020 uçuş fiyatımız 500 TL, fotoğraf ve video fiyatımız ise 200 TL’dir.

Bu macerayı bizimle yaşamak ister misiniz?

Yamaç Paraşütü hakkında daha detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayınız.

Tecrübeli pilot kadromuzla tanışmak için ise lütfen bu sayfa‘mızı ziyaret edin.