Yamaç paraşütü sporu, kanatların günümüzdeki görünümleri ve yapısı, pilotlara verilen eğitimler, iki kişilik tandem uçuşları, zamana yayılarak ve yavaş ama sağlam adımlarla geliştirilerek bugünkü haline gelmiştir. Sporun şu anki seviyesine en benzer hali, 1978’de üç Fransız dağcı tarafından yapılmış ve geliştirilmiştir. 90’lı yıllarda yabancı pilotların Fethiye Ölüdeniz’deki Babadağ’ı keşfetmesiyle ülkemize gelmiş, ODTÜ, Ege Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’ndeki havacılık kulüplerinde aktif olarak yapılmaya ve öğretilmeye başlanmıştır.

Siz de hiç eğitim almadan profesyonel pilotlar ile beraber tandem yamaç paraşütü yaparak uçmanın güzelliğini keşfedebilirsiniz. Ama dolaşan haberlerden, yanlış bilgilerden gözü korkmuş binlerce insandan biri iseniz yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Birçok sporda olduğu gibi, yamaç paraşütü sporu hakkında da onlarca yanlış bilgi dolaşmakta. Sanılanın aksine herhangi bir yerden atlanmaz. Eğitimli ve deneyimli pilotlar tarafından yönlendirilerek, Babadağ’ın farklı yüksekliklerdeki kalkış alanlarından, pilotunuzun talimatlarıyla birlikte koşmaya başlarsınız ve havalanırsınız, daha sonra süzülerek uçuşa geçersiniz. Kalkmadan önce kanat açık bir şekilde serilir, koşuyla birlikte kanada hava dolar ve uçuşa hazır hale gelir. Kendinizi havada sandalyede oturuyor gibi hissedersiniz ve yapmanız gereken tek şey Ölüdeniz’in harika manzarasının keyfini çıkartmak, rüzgarı teninizde hissetmek ve gökyüzünde olmanın özgürleştirici hissini keşfetmektir.

Reaction Paragliding olarak hem pilotlarımızın hem de sizlerin güvenliği bizim için çok önemli ve bunun için oldukça sağlam önlemler almaktayız. Bu alandaki en büyük üreticiler olan Ozone ve Gin marka yamaç paraşütlerini kullanıyor, düzenli aralıklarla bütün malzemelerimizi kontrol ediyor, değişimlerini sağlıyor ve sağlamlıklarından emin oluyoruz.
Tandem uçuşu yapılan bütün ekipmanlarımızda yedek paraşüt mevcuttur. Biz de ReAction Paragliding olarak yedek paraşütlerinin düzenli havalandırılması, katlanması, kontrolü ve yenilenmesiyle ilgileniyor, sağlamlıklarından emin oluyor ve gerisini tecrübeli pilotlarımıza bırakıyoruz. Firma olarak halihazırda 2003’ten beri elimizde tuttuğumuz güvenlik kaydı, yaptığımız işi gayet güvenli bir şekilde yapmanın hiç de zor olmadığını müşterilerimize senelerdir kanıtlar nitelikte.

Öldeniz’de tandem yamaç paraşütü uçuşu yapabilmek için sırası ile 7 sertifika alınması gerekiyor. Bu sertifikalar yıllar süren emek ve çalışmalar sonucu Türk Hava Kurumu‘ndan (THK) temin ediliyor. P1, P2, P3, P4 ve P5 sertifikaları tek başına uçuşlarda ilerledikçe veriliyor. P5 sertifikası alındıktan sonra sıra ile T1 ve T2 sertifikalarının da alınması gerekiyor. ReAction Paragliding olarak THK sertifikalı, eğitimli, her biri en az 1000 uçuş yapmış olan tecrübeli pilotlarımız, firmamızın uzun yıllardan beri sıra gelen başarısındaki en önemli yapı taşlarıdır. Firma olarak aynı zamanda, pilotlarımızın hem mental hem fiziksel sağlığından emin olmak ve her zaman güvenli uçuşlar gerçekleştirmelerini sağlamak için onlara haftada istedikleri zaman kullanabilecekleri 1 gün izin hakkı vermekteyiz. Böylelikle sizler uçuş deneyimini tadarken kendinizi uçuşun her anında huzurlu hissedecek, güvenliğinizden hiç endişe etmeden manzaranın tadına varacak, pilotun size bu deneyimde iyi bir yol arkadaşı oluşunu deneyimleyeceksiniz. Mutlu bir pilot kadromuzla sizin yüzünüzü daha çok güldürebileceğimize inanıyoruz.

Ölüdeniz yamaç paraşütü için özellikle yaz aylarında gün boyunca oldukça uygun hava koşulları sağlamakta. Fakat tedbiri elden asla bırakmamak gerekiyor ve bunun farkında olarak, günde en az 5 defa hava durumunu her açıdan kontrol ediyor ve değerlendiriyoruz. Sadece, güvenli uçuş için bütün koşullar uygun olduğunda kalkış yapıyoruz. Doğanın el vermiş olduğu koşulları zorlamadan, onları yararımıza kullanarak, doğaya ait en güzel şeylerden birini gerçekleştiriyoruz; uçmak. Doğanın kurallarına uyarak, senelerdir insanlara uçma deneyimini güvenli ve en iyi şekilde vermeye çalışıyor ve hedefimize ulaşıyoruz.

Uçuşunuz ayarlandıktan sonra, eğer konakladığınız yerden alınmanız gerekiyorsa, sizleri yarım saat – bir saat gibi bir süre öncesinde konakladığınız yerden alıyor ve uçuştan 15 dakika öncesinde check-in yapmanız için ofisimizde buluşuyoruz. Sizleri, uçuştan önce Babadağ’ın tepesine doğru, kalkış yapacağınız alana ve trafiğin durumuna göre değişmek kaydıyla, 20-40 dakikalık bir servis yolculuğu beklemekte. Bu sırada Ölüdeniz’in manzarasını izleyebilir, arasından geçeceğiniz muhteşem ormanlıkların tadını çıkarabilirsiniz. Bu yolculuğunuzda size tecrübeli şoförler eşlik edecek ve yolculuğunuzu sizin için daha da konforlu kılacaklardır. Uçuşunuz bittikten sonra, sizi tekrar otelinize bırakıyoruz. Firmamızda kullanılan bütün motorlu araçların düzenli olarak kontrolleri ve bakımları yapılmaktadır. Her bir araçla tek tek ilgilenmekte ve dikkatli, tecrübeli şoförlerle yıllardır çalışmaktayız.

Ölüdeniz’deki ilk yamaç paraşütü firmalarından biri olarak, 2003’ten beri sahip olduğumuz mükemmel güvenlik kaydı ile gurur duymaktayız. Firma olarak bütün çalışanlarımızın, yaptığımız işin hem güzelliğinin hem de alınması gereken güvenlik önlemlerinin farkında olmasını önemsiyoruz. Hayatında ilk defa uçacak olan insanlara yaşatmak istediğimiz deneyim, defalarca gelmiş olan müşterilerimizin her inişlerinde yüzlerinde gördüğümüz kocaman gülümseme, pilotlarımızın firmamıza kattığı değer ve onların da bizimle çalışmaktan duyduğu mutluluk, bu işe devam etmemiz ve geçen her gün kendimizi geliştirmemiz için en büyük motivasyonumuzdur. Yaptığımız işi, her şeyin en kalitelisiyle yola devam ederek, en küçük faktörleri bile gözeterek ve detayların taşıdığı önemin farkında olarak bu seviyede tutabileceğimize inanıyoruz.

Özetleyecek olursak yamaç paraşütü her ekstrem sporda olduğu gibi belli riskler içerse de kaliteli malzemeler kullanıp onların kontrol ve bakımını zamanında yaparak ve sürekli olarak hava durumunu gözlemleyerek bu riski minimum seviyelere indirebiliyoruz. 2003’ten beri 100.000’den fazla yolcumuza tecrübeli ve yetenekli pilot kadromuzla bu deneyimi en güvenli şekilde yaşattığımız için de gurur duyuyoruz. “Tandem yamaç paraşütü yapmak güvenli mi?” sorusuna verilecek en kısa cevap ise “evet, araba kullanmaktan çok daha güvenli”.