Hepimiz yılın belirli zamanlarında olduğumuz yerden, yaptığımız işlerden, yoğunluktan, şehrin stres ve kalabalığından bunalıyoruz. Bu noktada aklımıza ilk gelen şey rahatlatıcı, bütçemize uygun, yorgunluğumuzu üzerimizden atacak bir tatil yapma fikri oluyor. Peki hem bütçemize uyan hem de tam istediğimiz kalitede bir tatili kısa sürede nasıl planlayabiliriz? İşte size sunacağımız önerilerimiz; 

1. Nasıl bir tatil yapmak istediğinize karar verin 

Tatil yapılacaklar yerler de tatil çeşitleri de yapılacaklar listeleri de çok çok uzun. Bu oldukça uzun listeyi ve sebep olduğu kararsızlıkları büyük oranda silecek olan şey nasıl bir tatil yapmak istediğinize karar vermek. Deniz tatili yapıp, bol bol yüzüp tekne turlarıyla hiç görmediğiniz koyları gezebilir, yemekleri keşfetme amaçlı bir tatil yapıp seçtiğiniz yöreye ait meşhur lezzetleri tadarak midenize bir şölen yaşatabilir, kamp tatili yapıp doğayla iç içe birkaç gün geçirip ağaçlara, toprağa doyup, doğadaki muhteşem canlıların sesleri eşliğinde uykuya dalabilirsiniz. Oldukça fazla seçenek arasından nasıl bir tatil yapacağınızı seçtiğiniz anda, gidebileceğiniz muhtemel yerler biraz daha belirginleşir ve siz de ona uygun bölgeler araştırmaya başlarsınız. 

2. Araştırmak en önemli nokta 

Gideceğiniz yere karar vermek için araştırma yaparken sadece tek bir kaynakla sınırlı kalmamalısınız. Mutlaka arkadaşlarınıza, tanıdıklarınıza sormalı, seyahat acentalarının programlarına bakmalı, gideceğiniz bölgeyi internette araştırmalı ve sosyal medyadan yardım almalısınız. Belki de arkadaşınızın bildiği fakat aslında çok bilinmeyen sakin ve mükemmel bir sahil bulacak, daha önce duymadığınız bir vadinin fotoğraflarını tesadüfen sosyal medyada görecek ve gitmek isteyeceksiniz. Çok girilmeyen blogların altına yazılmış 2-3 kısa yorum bile tatil rotanızı değiştirmeye yetebilir. GoogleMaps üzerinden güzel olabileceğini tahmin ettiğiniz yerlere uydu görüntüsüyle bakarak bile, çok güzel yerler keşfedebilirsiniz. Gitme ihtimalinizin olduğu yerleri derinlemesine araştırmak, size hiç tahmin etmediğiniz yerlerin ve deneyimlerin kapısını aralayabilir.  

3. Nerede konaklamalı? Bütçeyi nasıl planlamalı? 

Gideceğiniz yere ve yapacağınız aktivitelere karar verdiniz. Şimdi sıra nerede konaklama yapacağınızı bulmakta. Çeşitler çok fazla. Bu yüzden nerede konaklayacağınızı belirleyecek faktörlere dikkat etmek önemli. Hem bütçenize hitap etmeli hem yapacağınız aktivitelere ve gezeceğiniz yerlere yakın olmalı hem de güvende hissettirmeli.  

Ayıracağınız bütçeye aşağı yukarı karar verdikten sonra kalacağınız gün sayısına yapacağınız aktivitelere göre karar verip, günlük olarak yaklaşık ne kadar para harcayabileceğinizi hesaplamak hem bütçenizi aşmamanızı sağlar hem de plan dışı bir aktivite yapmaya karar verirseniz hiç düşünmenize gerek kalmaz. Kalacağınız yerin size söylediği fiyatın o muhit için normal bir miktar olup olmadığını, çevre otel/ pansiyon/ hotel gibi yerleri arayıp sorarak anlayabilirsiniz.  Bilmediğiniz bir yerde, daha iyi ve daha ucuz seçenekler varsa bunları değerlendirmek çok önemli. Konaklama mekanlarını aradığınızda doluluk hakkında bilgi almayı ve web sitelerinde haklarında yazılmış yorumları da okumayı ihmal etmeyin. Kalacağınız yer hakkında çok fazla bilgi verecektir.  Aynı zamanda konaklama mekanlarının fiyatlarını ve imkanlarını karşılaştırabileceğiniz uygulamalar ve sitelerden faydalanmak da yararlı bir fikir olabilir. 

Eğer tatil yapacağınız yere önceden karar verirseniz, konaklama mekanlarındaki erken rezervasyon olanaklarını mutlaka değerlendirmelisiniz. Erken rezervasyonda, normal zamanda yapacağınız bir tatile oranla çok fazla kar ediyor olacaksınız. 

4. Nasıl gidilir? 

Yapacağınız tatil, gideceğiniz yer, kalacağınız gün belli. Baya bir konuyu hallettiniz. Peki ya ulaşımı nasıl sağlamalı? Bireysel arabalarla gitmek çok fazla hareket alanı ve özgürlük sağlasa da bütçeye pek iyi gelmeyebilir ve bilmediğiniz bir şehre arabanızla gitmek istemeyebilirsiniz. Uçak yolculuğu ile yolda geçireceğiniz süreyi çok fazla kısaltabilecekken, erken rezervasyon yapmadığınız veya turizmin canlı olduğu zamanları seçtiğiniz için bütçenizden çok fazla harcayabilir. Uygun fiyatlı biletleri an ve an takip edebilmek için birden fazla web sitesi ve uygulama var. Örneğin skyscanner.com.tr, momondo.com.tr size her dakika uygun biletleri, kalan yer sayısını, aktarmaları gösterecek ve hızlıca satın alma imkanı sunacaktır. Tarihleri seçtikten sonra çıkan biletlere bakıp, uçuşun görünen havayolu şirketindeki fiyatıyla karşılaştırıp, ne kadar kar sağladığınızı görebilirsiniz. Otobüs ile giderken yolları uzun uzun izleyebilir fakat sonunda çok yorgun hissedebilirsiniz, ama zaman zaman uçaktan daha uygun fiyatlı bir seçenek olabilir. Ya da BlaBlaCar gibi uygulamalarda kayıt olup yakıt masrafını bölüşerek sizinle aynı yönde yolculuk yapacak kişilerle gidebilirsiniz. Gitmeyi düşündüğünüz tarih ve saati seçip uygun seçeneklere bakabilir, sürücü hakkında yorumlara ve puanlara ulaşabilir, yolculuğunuzun güvenliğinden emin olabilirsiniz. Bir diğer çok keyifli seçenek ise otostop çekmek ve hem yolculuğa hem de muhabbete dahil olarak, ulaşmak istediğiniz yere gitmektir. Bilmediğiniz bir yerden başka bir yere giderken, o bölgenin toplu taşıma araçlarını kullanmak da oldukça elverişli. Moovit, GoogleMaps  gibi uygulamalardan dolmuş, otobüs, metro numaralarını, yol tariflerini detaylı şekilde inceleyebilirsiniz. Konumunuzu açtıktan sonra gitmek istediğiniz yerin adını yazıp tek tuşa basarak hiç zorlanmadan hangi toplu taşımaları kullanmanız gerektiğine bakabilirsiniz. Birbirine yakın olan sahiller arası gezmek, koyları dolaşmak, berrak koy sularında yüzme imkanı sağlamak için, tekne turlarını ve gemi ulaşımlarını kullanabilirsiniz. Gittiğiniz yerde hem hesaplı hem çok zevkli bir ulaşımın bir diğer yolu da bisiklet kiralamak. Lokal işletmeler oldukça uygun fiyatlı bisiklet, atv gibi ulaşım araçları sağlamakta. Tatiliniz boyunca bu araçları kullanarak, etrafınızdaki hiçbir güzelliği kaçırmadan dolaşabilirsiniz. Ulaşım için birçok seçenek var ve önemli olan nasıl bir yolculuk istediğiniz ve bütçenize uygunluğu. Buna karar verirken günümüzün imkanlarını, teknolojisini ve bilgi kaynaklarını kullanmak büyük bir önem taşıyor. 

5. Tatili planladık, peki ne yeyip içmeli? 

Her aşamada olduğu gibi, burada da çok fazla seçenek var. Lokal marketlerden taze meyve sebze alışverişi yapıp yeme-içme giderlerini oldukça fazla düşürebilirsiniz. Eğer Airbnb gibi bir siteden rezervasyon yaptırıp ev ortamında kalıyorsanız, evde yemek yapıp hem tam istediğiniz tatlara ulaşabilir hem keyifli vakit geçirebilir hem de tasarruf edebilirsiniz. Tatilde ne yemek yapacağınızı düşünmekle uğraşmak istemiyorsanız da seçenekler bol. Turizmin canlı olduğu yerlerde her geçen gün yeni yeme-içme, eğlence mekanları açılıyor ve çeşitli lezzetler sunuyorlar. Tabii ki hiç bilmediğiniz bir yerde sadece dışına, menüsüne bakarak lezzetli bir yemek yiyeceğinizi garantileyemezsiniz. Bu durumda kullanabileceğiniz uygulama ve web siteleri var, GoogleMapsTripAdvisorFoursquareZomato gibi. Bu uygulamalar size restoranların, kafelerin ve eğlence mekanlarının fotoğraflarını, menülerindeki denenmesi gereken lezzetleri, mekanın içeriğini, çalışanlarının ve şeflerinin kalitesini, mekanda bulunan imkanlarını (otopark, oyun parkı vb.) detaylı bir şekilde sunabiliyor. Fakat burada da dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta da mekanların kendilerine yazdıkları yorumlar. Az yorum ve yüksek puanlı değerlendirme alan restoranlar yerine, çok yorum ve çeşitli ve yüksek değerlendirmeler almış mekanları tercih etmeniz çok daha güvenli bir seçim olacaktır. 

Tatilinizin her aşamasını detaylıca düşündünüz, planladınız ve belirlediniz. Gerisi keyifli vakit geçirmeye, kaotik hayatın telaşesinden sıyrılmaya, dinlenmeye ve bu güzel anları paylaşmaya kalıyor. Tatilinizi Fethiye’de geçirip hem doğanın hem de denizin keyfini aynı anda çıkarmak isterseniz turlarımıza göz atmanızı öneririz. İyi tatiller 🙂